5 serwisów internetowych do zapisywania ciekawych stron

Internet pełen jest interesujących stron, wiele z nich chcemy zapisać na przyszłość.  Z pomocą przychodzą tutaj serwisy zwane zakładkami społecznościowymi (ang. social bookmarking ). Dzięki nim mamy dostęp do swoich linków z dowolnego komputera.

Wideo (w j. angielskim) wyjaśnia jak działa social bookmarking oraz jak używać Delicious, serwisu opisanego niżej: http://www.commoncraft.com/video/social-bookmarking

1. Delicious

Jeden z najpopularniejszych serwisu do zapisywania i dzielenia się stronami. Linki mogą być zapisane jako publiczne lub prywatne, zatem łatwo można zarządzać tym, co widzą np. nasi uczniowie , a co zostanie tylko dla nas. Ponadto można skorzystać z tagów (etykiet), przy większej ilości stron łatwo wyszukamy wybrane zagadnienie. Możemy przeglądać linki innych użytkowników i dodawać ich do „śledzonych”.

Zapraszam do zapoznania się z moją bazą linków w serwisie Delicious (profil nie jest aktualizowany, wszystkie zakładki przeniosłam na konto Diigo, zobacz poniżej): https://delicious.com/kgorz

Zakładamy konto na Delicious:

2. Google Bookmarks

Jest częścią konta Google, więc dla osób, które posiadają konto e-mailowe Gmail jest to bardzo wygodne. Linki można tagować, nie są one udostępniane innym użytkownikom, zatem pozostają do prywatnego użytku.

3. Diigo

Serwis podobny do Delicious , dodatkowo możemy zapisywać notatki i zdjęcia oraz dołączać do wybranych grup i dzielić się tam linkami. Według mnie jest to najlepszy serwis z tutaj opisywanych.

Bardzo ciekawą opcją jest Diggolet – narzędzie, które pozwala na kolorowe podkreślanie, opatrywanie notatkami czy szybkie dzielenie się wybranymi stronami.

Zapraszam do zapoznania się z moją bazą linków w serwisie Diigo: https://www.diigo.com/user/kgorz1

4. Kippt

Bardzo rozbudowana strona, oprócz linków możemy dodawać również notatki. Serwis oferuje również dodawanie linków poprzed e-mail. Niestety nie można dodawać tagów do zapisywanych stron, co mocno ogranicza funkcjonalność.

5. Boonote

Najprostszy i najuboższy z opisywanych serwisów, nie posiada opcji dzielenia się linkami. Jednak do prostego zapisywania linków jak najbardziej odpowiedni.

Zastosowanie

Powyższe strony pomagają zapisać i uporządkować linki, które chcemy zapamiętać. Możemy je trzymać dla siebie lub dzielić się z innymi, mamy do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do internetu. Warto założyć konto, na którym będziemy umieszczać linki dla uczniów czy studentów. Podajemy adres naszego profilu i uczniowie mają dostęp do wybranych przez nas stron wraz z naszym komentarzem (uwaga – nie zrobimy tego przez Google Bookmarks oraz Boonote – tam zakładki są dostępne jedynie dla nas).


Hit Counter provided by technology news