10 otwartych zasobów edukacyjnych, które warto znać

Autor: Jonathasmello

Otwarte Zasoby Edukacyjne (OZE, ang. Open Educational Resources – OER ) to publikacje edukacyjne objęte prawną i techniczną swobodą dostępu. Korzystanie z nich jest możliwe na podstawie wolnych licencji (Creative Commons), co oznacza, że OZE można się dzielić czy kopiować je, odpowiednio zaznaczając, kto był ich pierwotnym autorem.

Model Otwartych Zasobów Edukacyjnych pozwala w pełni wykorzystywać możliwości, jakie obecnie dają nauczycielom internet i technologie cyfrowe. Dziś bowiem każdy nauczyciel może być współautorem podręczników – przekształcać je i udoskonalać na swoje potrzeby, ale też i potrzeby innych osób . Takie modyfikacje są znacznie trudniejsze w przypadku książek lub materiałów objętych zamkniętymi licencjami. Otwarte Zasoby Edukacyjne to legalne i łatwo dostępne treści, które pobudzają zainteresowanie zasobami cyfrowymi, nauką, wykorzystaniem TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych) w edukacji i wspomagają przejście polskich szkół ze świata analogowego do cyfrowego.

Lista wybranych Otwartych Zasobów Edukacyjnych:

1. [pl] Wolne lektury - teksty lektur szkolnych, również audiobooki

2. [pl] Ściśle ciekawa lekcja – pomysły na ciekawą lekcję – biologia, chemia, fizyka

3. [pl] Open Street Map – mapa świata do swobodnej edycji, tworzona przez użytkowników

4. [pl] Wolne podręczniki – projekt wolnych podręczników do matematyki, fizyki, geografii, angielskiego, muzyki i informatyki, cały czas rozwijany, można dołączyć do twórców treści

W przyszłym roku dostępne będą pierwsze e-podręczniki na licencji Creative Commons, docelowo ma być ich 18. W tej chwili można obejrzeć pierwsze rozdziały podręczników do matematyki do pierwszych klas II, III i IV poziomu edukacyjnego.

5. [pl] Wszechnica - zbiór wykładów, np. WOS dla maturzystów , czy Sztuka wystąpień publicznych – przygotowanie do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego (polecam! nie tylko maturzystom!)

6. [ang] http://phet.colorado.edu/en/simulations/category/new – interaktywne symulacje – fizyka, biologia, chemia, matematyka, nauka o ziemi

7. [ang] http://www.curriki.org/welcome/resources-curricula/ - zasoby (m.in. ćwiczenia interaktywne, konspekty zajęć, książki) do wielu przedmiotów na różnych poziomach

8. [ang] http://thenounproject.com/ - zbiór ikon do użycia np. w prezentacjach

9. [ang] http://openclipart.org/ – zbiór klipartów

10. [ang] http://unsplash.com/ - wysokiej jakości zbiór zdjęć

Ciekawe
Warto zajrzeć na stronę http://otwartezasoby.pl/ , możecie tam wyszukać otwarte zasoby edukacyjne, takie jak ebooki, epodręczniki, gry, muzyka, wideo, narzędzia.

Mapa Otwartych Zasobów Edukacyjnych

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej o Otwartych Zasobach Edukacyjnych, zachęcam do zapoznania się ze niedawno opublikowanym Raportem – Mapą Otwartych Zasobów Edukacyjnych .

W raporcie można znaleźć m.in.:

1. Opis Otwartych Zasobów Edukacyjnych w j. polskim
2. Katalog OZE w języku polskim – przejdź na stronę 20
3. Poradnik, jak wyszukiwać OZE, oznaczać i publikować swoją pracę, aby mogli z niej korzystać inni.

Jeśli spodobał Ci się artykuł dołącz do fanów strony na Facebooku , aby nie przegapić kolejnych wpisów.

Fragmenty tego tekstu pochodzą ze strony http://osswiata.pl/wojewodzic/2013/08/05/otwarte-zasobyedukacyjne/ i są autorstwa Krzysztofa Wojewodzica.


Hit Counter provided by technology news