Jak tworzyć filmy w stylu Khan Academy? Poradnik krok po kroku.

logoKA

Khan Academy , to serwis zawierający ponad 4100 filmów edukacyjnych z różnych dziedzin, m.in. matematyki, biologii, chemii, fizyki, historii, finansów czy informatyki. Wszystkie są w j. angielskim, dostępne są jednak napisy w wielu językach w tym j. polskim. Na stronie edukacjaprzyszlosci.pl znajdziecie filmy, które można obejrzeć z polskimi napisami, a na stronie You Tube Khan Academy po polsku znajdziesz filmy z lektorem lub stworzone przez polskich autorów (w tym mnie :)). Więcej na temat Khan Academy przeczytasz w moim poprzednim poście . Poniżej znajdziesz sposób jak szybko stworzyć własny film w stylu Khan Academy .

1. Co potrzebuję, żeby zacząć?

  • komputer z systemem Windows, Mac lub Linux (tutaj opiszę tylko Windows, post a temat Linuxa znajdziecie tutaj )
  • tablet graficzny do komputera - Wacom Bamboo 3 Pen (lub inny np. Pen&Touch) – koszt ~200zł (za Bamboo 3Pen ze zniżką edukacyjną)

Co prawda możesz próbować pisać za pomocą myszki, ale będzie to nieefektywne i na dodatek nie będziesz mógł wykorzystywać różnicowania grubości linii. Warto zainwestować w tablet, który podłączymy do komputera i za pomocą rysika łatwo będziemy przenosili na ekran, to co chcemy. Na początek może to być nasz jedyny nakład finansowy.

Podłączamy tablet Wacom Bamboo 3 Pen do komputera i instalujemy oprogramowanie z płyty – zainstalują się sterowniki oraz tzw. Bamboo Dock, czyli panel, w którym możemy instalować i dodawać programy, które potrafią wykorzystać możliwości naszego tabletu.

  • mikrofon – koszt ~20-500zł

Możemy rozpocząć nagrywanie filmów od prostego zestawu słuchawki+mikrofon, który będzie podążał za ruchem głowy, jednak trzeba się liczyć, że będzie słychać szumy (proszę się nie zrażać!). Można próbować je usunąć za pomocą opcji odszumiania w niektórych programach edycji wideo. Aby nagrać czysty dźwięk  warto w pózniejszym czasie, gdy nabędziemy w prawy zaopatrzeć się w tzw. mikrofon studyjny, np. SAMSON G-Track USB (koszt ~500zł).

  • program do pisania oraz nagrywania (patrz punkty 2 i 3 poniżej)

2. Jakiego programu do pisania używać?

Program, w którym rysuje również Khan nagrywając swoje filmy. Łatwy w użyciu. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję jak go używać nagraną przeze mnie.

Uwaga! SmoothDraw4 działa na systemach XP SP3/Vista SP1/Win7. Wymaga .NET Framework 4 – jeśli nie mamy można ściągnąć z internetu, po naciśnięciu przycisku OK zostaniemy przeniesieni na odpowiednią stronę.

3. Jakiego użyć programu do nagrywania?

  • SnagIt (darmowa 30-dniowa wersja próbna, później 49$)

Ciekawy program, łatwy w obsłudze, umożliwia prostą obróbkę filmu i łatwe udostępnianie np. przez YouTube. Przez 30 dni mamy do dyspozycji pełną wersję programu bez żadnych ograniczeń.

Uwaga! W tym momencie masz już wszystko, czego potrzeba, aby nagrać swój pierwszy film w stylu Khan Academy :)

4. Jak edytować filmy?

Zazwyczaj nie ma takiej potrzeby, ale jeśli jednak chcesz coś dodać możesz wykorzystać bezpłatny Windows Movie Maker , który masz już w systemie lub ściągniesz ze strony http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows7/products/features/movie-maker . Obróbkę nagrania umożliwia również Camtasia Studio , o której więcej w następnym wpisie.

5. Wskazówki praktyczne

– napisz sobie krótki skrypt filmu – w punktach, co chcesz powiedzieć
– na początku możliwe, że będziesz musiał nagrać kilka razy film zanim wyjdzie to, co chcesz, nie zrażaj się :)
– poproś kogoś, aby ocenił poziom emocji w Twoim głosie – samemu trudno to zrobić, a jednak film będzie ciekawszy, gdy różnicujemy głos i pokazujemy za jego pomocą emocje
– jeśli zamieszczasz obrazek przygotuj go sobie wcześniej – obejrzyj mój wideo tutorial m.in. o tym jak wstawiać obrazki w programie SmoothDraw

Wskazówki p. Alicji Puścian, która również tworzy materiały Khan Academy:
– dobrze jeżeli na początku filmu coś znajduje się na ekranie – choćby tytuł – wtedy widzowie wiedzą, że wszystko „działa” i że zaraz usłyszą też głos
– jeśli jest taka możliwość lepiej korzystać z programu, który umożliwia pauzowanie nagrywania – pozwala to na wzięcie oddechu czy napicie się wody
– w płynnym nagraniu filmu pomaga solidne koncepcyjne opracowanie problemu, o jakim będzie się mówić
– trzeba unikać ewentualnych niespodziewanych kłopotów w postaci trzaskających drzwi czy wyskakujących okienek programów antywirusowych
– warto mieć dobrze opanowany software, którym się posługujemy – pozwala to na spokojne i bezproblemowe posługiwanie się nim podczas nagrywania.

Obejrzyj jak Khan opowiada nagrywaniu swoich filmów. Polskie napisy włączysz klikając pod okienkiem z wideo: Options -> Translated subtitles i Polish z menu jezykowego: https://www.khanacademy.org/science/healthcare-and-medicine/mcat-video-competition/mcat-video-competition-1/v/how-to-make-a-video

6. Jak będzie wyglądał efekt końcowy, czyli jeden z moich filmów?

Khan pisze żółtym kolorem na czarnym tłem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś swoje filmy nagrywał w innej kolorystyce. Powodzenia!

Więcej na temat innych programów do pisania i nagrywania znajdziesz w kolejnym wpisie. Jeśli chcesz tworzyć filmy w systemie Linux zobacz ten post .

W razie pytań zapraszam do kontaktu za pomocą e-maila lub profilu na Facebooku .


Hit Counter provided by technology news